Przemysł

Drukarki atramentowe – jakie są rodzaje?

Drukarki atramentowe – gdzie się je stosuje?

Większość produktów wprowadzanych na rynek musi być opatrzona etykietą zawierającą różne informacje na temat ich producenta, zastosowania, przechowywania i daty ważności. Ta ostatnia jest przykładem tzw. informacji zmiennej, a przemysłowe drukarki atramentowe do druku małych znaków są idealne do drukowania takich informacji na produktach i opakowaniach.

Konsument wybierający produkt musi być w stanie zweryfikować najważniejsze informacje o produkcie: Z czego jest wykonany, jak się go używa, jak należy go przechowywać i kto jest jego producentem. Są to tak zwane dane stałe, które są związane z konkretnym produktem i zazwyczaj są nanoszone na opakowanie podczas produkcji i tworzą jego szatę graficzną. Druga grupa danych to tzw. dane zmienne, które identyfikują konkretną partię produktu, co jest bardzo ważne w przypadku żywności, leków czy kosmetyków, gdzie należy podać m.in. datę ważności i numer partii. Tego typu informacje służą do identyfikacji produktu, dzięki czemu można go monitorować od producenta do konsumenta, a w razie usterki szybko wycofać z rynku. Przemysłowe drukarki atramentowe o małych znakach są idealne do drukowania zmiennych informacji na produktach i opakowaniach.

Rodzaje drukarek przemysłowych dostępnych na rynku

Profesjonalne drukarki do etykiet samoprzylepnych przemysłowe są niezbędnym wyposażeniem każdego pomieszczenia produkcyjnego. W zależności od rodzaju produktu, formy opakowania i trwałości nadruku, spośród wielu dostępnych na rynku metod znakowania wybiera się najbardziej odpowiednią technologię. Drukarki przemysłowe stanowią dużą grupę urządzeń, a ich asortyment jest bardzo szeroki, czego przykładem jest oferta firmy Coleman, w której można znaleźć

Drukarki atramentowe małych znaków (ink-jet): nadruk jest nanoszony bezpośrednio na opakowanie produktu w trakcie jego przemieszczania się. Jest to bezkontaktowa metoda znakowania (głowica drukująca nie styka się z produktem), która jest uniwersalna i najbardziej popularna w branży;

Termiczne drukarki atramentowe: Są one używane do drukowania w wysokiej rozdzielczości. Mała głowica drukująca jest zintegrowana z wkładem atramentowym. Urządzenia te są bardzo popularne w przemyśle spożywczym;

Drukarki termotransferowe – instalowane na poziomych i pionowych maszynach pakujących. Stosuje się ją głównie do drukowania komunikatów na arkuszach przed zapakowaniem produktu. Do drukowania używana jest taśma termotransferowa;

Laser przemysłowy: jedna z metod znakowania laserowego, która wytwarza trwałe nadruki. Wiązka lasera przenika przez wierzchnią warstwę produktu lub opakowania i sprawia, że odcisk jest nieusuwalny.

Urządzenia te mają wiele zalet, a ich odpowiedni dobór umożliwia drukowanie na wielu materiałach, takich jak papier, szkło, plastik, drewno, porcelana czy bawełna.

Zastosowania przemysłowych drukarek atramentowych

Drukarki przemysłowe są stosowane w wielu branżach, zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym, elektronicznym, meblarskim, samochodowym i ogrodniczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami większość produktów wytwarzanych w halach produkcyjnych musi być oznakowana, dlatego tego typu sprzęt jest podstawą każdego dobrze wyposażonego zakładu.

Przy wyborze urządzenia do etykietowania produktów na szczególną uwagę zasługują drukarki atramentowe do druku małych znaków. O ile produkt porusza się w linii prostej, drukarki atramentowe mogą drukować na dowolnym podłożu z najwyższą prędkością transportu, niezależnie od kształtu i rodzaju materiału.

Musi być spełniony jeden podstawowy warunek: Farba używana do drukowania musi zapewniać odpowiednią przyczepność i kontrast. Jednak tusze i rozcieńczalniki stosowane w drukarkach atramentowych są na tyle uniwersalne, że można nimi znakować wiele różnych materiałów, np. kable, przewody, rury, lampy, pojemniki plastikowe lub szklane.

Dzięki temu są one bardzo uniwersalne, a jednocześnie zapewniają czytelny i trwały nadruk. Ich funkcjonalność pozwala nie tylko na umieszczenie niezbędnych informacji zmiennych na produkcie lub opakowaniu. Można je również wykorzystywać w regularnych kampaniach promocyjnych, drukując kody QR na opakowaniach produktów i zachęcając konsumentów do interakcji.

Przemysłowe drukarki atramentowe są przeznaczone dla małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych. Ich oprogramowanie i konstrukcja zapewniają doskonałą wydajność drukowania oraz możliwość dostosowania do potrzeb małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych.