BudowaEkologiczne budownictwoPrzemysłZrównoważone budownictwo

Wsporniki balustrady szklanej. 3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem

Szkło hartowane jest materiałem trwałym, estetycznym, ale i wymagającym. Osoby, które zdecydują się na montaż balustrady, drzwi przesuwnych lub innego elementu wykończeniowego z wykorzystaniem tego materiału, powinny wiedzieć, że do ich montażu potrzebne będą specjalne uchwyty i akcesoria. Czym charakteryzują się takie akcesoria? Co należy wiedzieć przed zakupem i na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru? Proponujemy 3 najważniejsze elementy.

Postaw na materiały wysokiej jakości. Stal nierdzewna jest tutaj „pewniakiem”

Podpory do szkła hartowanego – do balustrad i wszelkiego rodzaju przeszkleń – muszą być wysokiej jakości, całkowicie niezawodne, a przy tym estetyczne. Stal nierdzewna w naturalny sposób spełnia te wymagania. Na przykład uchwyty do balustrad szklanych są wykonywane ze stali nierdzewnej AISI 304 i AISI 316, czyli stali całkowicie odpornej na korozję, uszkodzenia mechaniczne i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeżeli uchwyty lub okucia do montażu szkła hartowanego muszą wyróżniać się wysoką jakością, trwałością i nowoczesną estetyką, najlepszym wyborem w tym zakresie są rozwiązania ze stali nierdzewnej. Stal jest również idealnym materiałem do produkcji balustrad.

Inną opcją wartą rozważenia jest odlewanie ciśnieniowe cynku. We wszystkich przypadkach, tj. w przypadku stali nierdzewnej i odlewów ciśnieniowych cynku, oferujemy wybór rozwiązań wykończonych przez szlifowanie lub polerowanie.


Poręcze do szkła wymagają zastosowania gumowych opasek uciskowych

Przy zakupie poręczy do szkła hartowanego warto pomyśleć o zakupie gumek dociskowych. Zazwyczaj są one dostępne w kolorze czarnym, w różnych rozmiarach (od 30×30, tj. dla szkła o grubości 4, 6 i 8 mm; do 55×65, tj. dla szkła o grubości 13,52 mm i 17,66 mm), dzięki czemu dostosowanie do konkretnych podpór nie stanowi żadnego problemu. Połączenie wysokiej jakości wsporników z zestawem specjalnych gumek sprawia, że montaż balustrad szklanych jest bardzo łatwy i w zasadzie nie sprawia problemów nawet osobom niemającym doświadczenia w tego typu pracach. Sama konstrukcja jest stabilna i całkowicie bezpieczna. Szkło hartowane jest utrzymywane w miejscu bardzo mocno i stabilnie.


Uchwyty można łączyć z różnymi typami słupków

Uchwyty ze szkła hartowanego mogą być montowane na słupkach okrągłych (standardowo 42,4 mm lub 48,3 mm), ale także na słupkach o płaskiej powierzchni, na przykład o profilu 40×40. Różnorodność rozwiązań w tej dziedzinie nie kończy się jednak na tym. Oprócz wspomnianej już możliwości wyboru wykończenia uchwytów – frezowane (satyna), polerowane lub chropowate do malowania proszkowego (ZAMAK), można wybrać szeroką gamę wzorów. Uchwyty, choć stanowią dyskretne akcesoria, są elementem, który pozwala nam tworzyć naprawdę oryginalne projekty.